Jak leczyć bezsenność? 

0

Sen jest potrzebny każdemu człowiekowi. Zaleca się spać minimum 8 godzin dziennie. Podczas snu nasz organizm odpoczywa i nabiera sił na nowy dzień. Jednak według niektórych badań 30-40% mieszkańców dużych miast może mieć problem z zasypianiem. Czym objawia się bezsenność i jak sobie z nią radzić? 

Zdrowy sen pomaga nam nie tylko wypocząć przed kolejnym dniem, ale także w utrzymaniu odpowiedniej koncentracji, wydolności fizycznej i uodparnia nas przed infekcjami. Długo objawiająca się bezsenność może mieć poważne konsekwencje. Najpopularniejszymi skutkiem jest zmniejszona aktywność fizyczna oraz spadek nastroju, co może prowadzić do pogorszenia spełniania funkcji społecznych. Brak snu powoduje pogorszenie pamięci, obniżenie odporności, wzrost ryzyka otyłości i nadciśnienia tętniczego.

O bezsenności możemy mówić, gdy czas potrzebny do zaśnięcia wydłuża się do 45 minut i więcej. Bezsenność to również wybudzanie ze snu w ciągu nocy powyżej 30 minut. Jako zbyt krótki uznaje się całkowity czas snu poniżej 6–6,5 godziny. 

Jak poradzić sobie z bezsennością? Warto zastosować się do kilku rad. Najważniejsze to kłaść się spać i wstawać o tej samej porze. Optymalne godziny to 22:00 do zaśnięcia i 6:00 do pobudki. Warto również pamiętać, że łóżko służy nam do spania. Nie należy w nim wykonywać innych czynności, jak na przykład praca czy czytanie książki. Jeśli przyzwyczaimy organizm, że w pozycji leżącej robimy również inne rzeczy, to będzie nam trudniej zasnąć. Także bodźce świetlne utrudniają nam zasypianie. Należy zrezygnować z oglądania telewizji czy korzystania z telefonu bezpośrednio przed pójściem spać. Nie zaleca się również picia kawy i alkoholu 2 godziny przed snem. O ile alkohol ułatwia zasypianie, to znacznie pogarsza jakość naszego snu. Zamiast tego warto regularnie ćwiczyć. Wystarczy 40 minut treningu 4 razy w tygodniu by polepszyć nasz sen. 

Jeśli pomimo zastosowania się do tych reguł mamy problem z bezsennością dobrze sięgnąć po zioła. Kozłek lekarski i melisa idealnie się do tego sprawdzą. Można również zastosować suplementy diety do walki z bezsennością. Gdy problemy nie ustąpią należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

Źródło: medonet.pl

Leave A Reply

Your email address will not be published.