Jak rozpoznać niedobór wit. D?

0

Witamina D jest bardzo ważną substancją w naszym organizmie. Jest odpowiedzialna za mocne kości, zdrowe zęby i funkcjonowanie układu krążenia. Warto dbać o jej prawidłowy poziom, gdyż niedobór może za dobą nieść poważne skutki.

Głównym źródłem wit. D jest promieniowanie słoneczne. Pozwala ono dostarczyć 90% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę. Oczywiście zależy to od pory dnia, roku czy położenia geograficznego. W okresie od września do kwietnia bardzo trudno o odpowiednią ekspozycję słoneczną, więc warto w tym okresie zadbać o suplementację.

 

Objawy braku witaminy D

Jednym z objawów niedoboru wit. D jest senność i zmęczenie. Warto sprawdzić poziom tej substancji za pomocą badań laboratoryjnych. Amerykańscy naukowcy odkryli, że unormowanie poziomu wit. D przywraca sytuację do normy. Kolejnym sygnałem mogą być bóle stawów, kości i mięśni. Osoby, którym brakowało wit. D często skarżyły się na ból pleców. Dzieje się tak, gdyż wit. D pomaga we wchłanianiu wapnia i fosforu – związku odpowiadającego za układ kostny. Udowodniono również, że przyjmowanie wit. D może łagodzić bóle mięśni.

Nie należy również lekceważyć wypadania włosów. Ono również może świadczyć o niedoborze tej substancji. W szczególności narażone są na to kobiety. Brak wit. D zakłóca gospodarkę hormonalną, co prowadzi do pogorszenia się kondycji skóry, włosów i paznokci. Również powolniej goją się rany. Warto więc zwrócić uwagę jak często miewamy infekcję.

Niedobór wit. D może być również odpowiedzialny za stany depresyjne. Substancja ta wspomaga uwalnianie dopaminy i serotoniny – hormonów odpowiadających za nasz nastrój. Jeśli masz problemy ze snem, koncentracją lub stany lękowe koniecznie zgłoś się do lekarza. Być może wystarczy jedynie uzupełnienie niezbędnych witamin.

Skutki niedoboru wit. D

Niedobór tej witaminy może skutkować otyłością, cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym czy chorobami autoimmunologicznymi. Niedostateczna ilość wit. D u dzieci prowadzi do krzywicy, a u dorosłych do osteoporozy i tzw. osteomalacji (rozmiękczania kości).

 

Jak uzupełnić niedobór?

Przy walce z niedoborem wit. D warto zastanowić się nad swoją dietą. Wskazane jest uzupełnienie swojej diety o produkty tj. jaja, sery żółte, ryby czy grzyby. Odpowiednio zbilansowaną dietę należy również uzupełnić suplementami diety. Nie zalecane jest przekraczanie 4000 j.m. na dobę.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.